Szentmiklósi Napok 2015.
Közzétéve ekkor: 2015 július 6. 13:30Az idén, július 3-5 között huszonkettedik alkalommal került sor a város életébe szervesen beépült esemény, a Szentmiklósi Napok megrendezésére. Az induláskori cél, az aratás mint régi hagyomány felelevenítése, megőrzése máig megmaradt, de a szervezők mindig megpróbáltak valami pluszt, többnyire kulturális pluszt tenni hozzá. Így történt ez most is, ráadásként két kerek évfordulóra is emlékeztünk, az egyikre csendesen, a másikra ünnepélyes keretek között.
Az eseménysor péntek délután az Ipolyi Kulturális Központtól Városházáig tartó zenés ünnepi felvonulással kezdődött.
A menet élén, amelyben ott voltak tűzoltóink is, csinos mazsorettek diktálták a tempót, díszegyenruhába öltözött tűzoltó-zenekar adta hozzá a ritmust, az oszlopot stílszerűen tűzoltóautó zárta. Az ünneplés annak szólt, hogy 140 éve, 1875-ben kezdte meg működését Törökszentmiklóson az első Önkéntes Tűzoltó Egyesület. Akkoriban épült a város legrégibb épülete, a mára felújított tűzoltó torony, amely jelenleg a mostani állomány szolgálati ügyeleti-és pihenőhelyéül szolgál.
A mostani köztestületi tűzoltóság az országban 65.-ként 2007-ben alakult, műszaki mentési feladatokat hajt végre, állandó készenléti szolgálatot lát el. Az esetek nagy többségében önállóan képes végrehajtani a beavatkozásokat.
A megemlékezésen köszöntők és előadások hangzottak el, emlékplakettek, jutalmak, kitüntetések átadására került sor. Az ünnepély zárásaként a Városháza Dísztermében kiállítás nyílt meg, amelyen régi tablók, eredeti korabeli dokumentumok ( nyugták, fizetési jegyzékek, stb.), azok fénymásolatai, díjak, oklevelek, régi korok tűzoltó egyenruhái, igazolványok, használati eszközök tekinthetők meg július 10-ig.
Este az Ipolyi Kulturális Központ ünnepi gálaműsorra invitálta a város lakóit, s a Zsigray Színházterem meg is telt kultúrára, énekre, zenére vágyókkal. A Kodály Zoltán Zeneiskola jelenlegi és volt tanítványai, tanárai egy Vivaldi darabot adtak elő. A Miklós Néptáncegyüttes egy erdélyi csokorral, Vajdaszentiványi táncokkal rukkolt elő, az Ezerjó Szentmiklós Néptáncegyüttes több generációs csoportja pedig fergeteges nyírségi táncokkal. Színpadra lépett a Hagyma óvodás – és iskolás néptánccsoport és testvérvárosunk, Zenta Délibáb Magyar Művelődési Egyesület is.
A közönség nagyon hálás volt a nívós műsorért, minden fellépőt vastapssal jutalmazott, az utolsóként fellépő Sanctonicolaum Kórus, a város felnőtt kórusa pedig különösen nagy sikert aratott. Ők külön is megérdemelnek néhány szót, hiszen ez volt első „igazi”, teljes műsorral való fellépésük a nagyközönség előtt. 2015 febrárjában alakultak közel 40 fővel Csikiné Lukszics Ágnes vezetésével. A kórus többségében hölgyekből áll, de 7-8 fővel a férfinem is képviselteti magát. Főleg madrigálokat, vegyes kórusműveket, népdalfeldolgozásokat énekelnek több szólamban. Hetente egyszer próbálnak.
Egy, a hallgatóság soraiban ülő szakember szerint ahhoz képest, hogy alig fél éve alakultak, csaknem professzionális szinten énekelnek, s mindezt könnyedén, a közös éneklés látható örömével tették. A laikus fül számára is tisztán, magabiztosan énekeltek, a jócskán kisebbségben lévő férfi szekció hangja sem veszett el, s az előadott repertoár is jó választásnak bizonyult. Csikiné Lukszics Ágnes – gondolom tudatosan – csupa nem könnyen előadható, de ismert, „fülbemászó” darabot választott, záró számuk pedig egyenesen telitalálat volt. A Republik egyik sikerszámát, az Ezt a földet választottam-ot adták elő a Miklós Néptáncegyüttes táncosaival kooperálva, akik Herczegh Kata, az együttes vezetője által koreografált tánccal színesítették a kórus előadását. Az ének és tánc harmonikus egymásra találása az ismert dallamokban frenetikus tetszést aratott, méltó zárása volt az ünnepi gálaestnek.
Szombaton több helyszínen sok-sok és változatos program várta az érdeklődőket. Reggel fél nyolc körül hintós, fogatos felvonulás indult az óballai felüljárón túlra, a hagyományos kézi kaszás aratóverseny helyszínére. Ott már aratópálinkával, pogácsával, szendvicsekkel és egyéb népi ételekkel várták az érkezőket, de jutott belőlük másnak is. Az idén tíz csapat nevezett a versenyre, köztük jánoshidaiak, mezőtúriak és kunhegyesiek is. A munka végeztével mindenre kiterjedő figyelemmel értékelt a Balogh Pál, a volt Béke Tsz elnöke vezette zsűri, majd meghozta döntését. E szerint az idei győztes másik testvértelepülésünk, Nevetlenfalu aratóbrigádja lett, a második helyet Jánoshida csapata szerezte meg, a képzeletbeli dobogó harmadik fokára pedig a helyi Borostyán Borozó gárdája állhatott. Ezután a hintós felvonulás megindult visszafelé, a Galambos parkba.
Ott eközben már javában zajlottak a programok. Tíz órakor megkezdődtek a kézműves foglalkozások, megnyílt a játéksziget, egymást váltották a fellépők a színpadon. Húsz csapat nevezésével már reggel nyolckor megkezdődött a főzőverseny, s egy órával később pedig ünnepélyes keretek között megnyitották a J-N-Sz Megyei Vadásznapot is. Erre a megye 68 vadásztársaságából 25 érkezett, köztük – kuriózumként megemlítjük – a szolnoki Diana Vadászhölgy Klub is.
Az érdeklődők láthatták, hogyan dolgoznak a vadászkutyák, volt ragadozómadár-, őrző-védő és munkakutya bemutató, programot szervezett a rendőrség, polgárőrség, a tűzoltóság is. Be lehetett menni a hagyományőrző paraszti udvarra, s a hagyományokra kíváncsiak megtekinthették munka közben a régi, traktor hajtotta cséplőgépet is. Délután a fogatok, a fogathajtás látványában gyönyörködhettek a nagy kánikulában is kitartók.
Egy másik helyszínen, a Katolikus Népkörben vadászkiállítás nyílt szarvas, vaddisznó, agancs és egyéb trófeákból, ugyanitt a lézerlövészettel is meg lehetett próbálkozni.
A zenét kedvelők sem maradtak hoppon, délután négy órától a Cimbaliband adott élőkoncertet, őket a Best Of zenekar követte, este kilenckor pedig – addigra megtelt a Galambos park, ahová kimondottan erre a programra még Debrecenből is érkeztek – sokak kedvence, a Zanzibár együttes hozta tűzbe a közönséget.
Vasárnap délelőttje a megemlékezésé volt. Reggel fél kilenckor a Református temetőben, majd a Katolikus temetőben volt megemlékezés az elhunyt képviselőkre, 11 órakor pedig a 25 évvel ezelőtti, első, demokratikusan megválasztott képviselő-testület emlékülésére került sor.
Pásztor
Megosztás
Hirdetés
1 hozzászólás
A cikk utolsó információjához kapcsolódva, tájékoztatom a tisztelt olvasókat, hogy az első képviselő testületből a következő képviselők nem lehettek már közöttünk az emlékülésen:
Dögei Imre, Mészáros János, Fehér László, Dr. Süle Mihály, Márkus Mihály, Őz József, Szécsi Márton.
Hálával és tisztelettel adóztunk emléküknek vasárnap.