„Szakítsunk időt lelkünk táplálására!”
Közzétéve ekkor: 2015 január 23. 14:18A magyar kultúra napjának ünnepe
A Kodály Zoltán Zeneiskola vonószenekara. Vezényel Mesterné Vadas Zsuzsa
A magyar kultúra napját 1989 óta ünnepeljük meg január 22-én, annak emlékére, hogy Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le Szatmárcsekén a Himnusz kéziratát.
Ezen a napon országszerte és a határokon túl is számos kulturális és művészeti rendezvényt tartanak. Ezek a megemlékezések alkalmat adnak arra, hogy nagyobb figyelmet szenteljünk évezredes hagyományainknak, gyökereinknek, nemzeti tudatunk erősítésének, felmutassuk és továbbadjuk a múltunkat idéző tárgyi és szellemi értékeinket. Nem lett piros betűs ünnep, nincs ezen a napon iskolai szünet, de a legtöbb helyen, iskolában, könyvtárban, faluban, városban valamiképpen megemlékeznek Kölcseyről, a Himnuszról és a magyar kultúráról.
Így történt ez városunkban, Törökszentmiklóson, az Ipolyi Kulturális Központban is, ahol 22-én kora este igen színvonalas műsor keretében autentikus előadók adtak bepillantási lehetőséget a magyar kultúra szépségeibe a zene, az ének és a vers varázsával.
Az alaphangulatot a Kodály Zoltán Zeneiskola vonószenekara teremtette meg Mesterné Vadas Zsuzsa vezényletével. A rövid kis koncert érdekességét az adta, hogy az iskola jelenlegi legidősebb és egykori növendékei tanáraikkal muzsikáltak együtt a közös játék, az örömzenélés kedvéért. A repertoáron a hagyományokat idézve többek között régi verbunkosok, Kodály Zoltán Kállai kettősének vonószenekari átiratából való részletek hangzottak el.
Ezt követően köszöntötte Markót Imre polgármester a megemlékezés résztvevőit, aki beszédében a kultúra összetartó erejét, létfontosságú szerepét hangsúlyozta a következőket mondva: „A kultúra szokásaink, hagyományaink, mindazon ismereteink összességét jelenti, mely a közösségünk összetartozását és fennmaradását biztosítja. Ez számunkra a talaj, melyben gyökerezünk. … A magyar kultúra minden bizonnyal jól megművelt talajban nyugszik, és igen mélyek a gyökerei. Nem tudjuk, hová, és nem tudjuk, milyen messze eredeztethetők vissza az időben. Egy biztos: a magyar kultúra, az összetartozásunkat és fennmaradásunkat biztosító hagyományaink rendszere itt, Európa kellős közepén, egyedi. De az egyediség mellett a sokszínűség is jellemzi…Járjuk csak be a Kárpát-medencét! Kicsit másként ugyan, de itt-ott megleljük ugyanazt a dalt, ugyanazt a táncot, ugyanazt a motívumot, ugyanazt a szót, bárhol járjunk, tudjuk, érezzük, hogy itthon vagyunk, mert mindegyik eredője valahol mégiscsak egy tőről fakad. Ez a sokszínűség a mi műveltségünkben azt a mérhetetlen belső szabadságot jelenti, ami nélkül a magyar ember nem tudna élni. A műveltség nagyon fontos a közösség, de az egyén számára is. Fontos a lélek számára, a mindennapi élethez, a mindennapi megújulásához. Fontos, hogy nap mint nap szakítsunk időt önmagunk művelésére, lelkünk táplálására.”
Azoknak, akik eljöttek erre az estére, módjuk volt lelkük táplálására. Erről a már említett vonószenekar, Kubinyi Júlia népdalénekes és Járvás Katalin előadóművész gondoskodott.
Kubinyi Júlia, a 24 éves salgótarjáni ifjú hölgy életének gyermekkora óta elválaszthatatlan része a népzene és néptánc. Énektanárnője kezdetektől fogva édesanyja volt, zenei tanulmányait a salgótarjáni zeneiskolában hegedű és népi ének szakon végezte. Tizenöt éves korától országos népdalversenyeket nyert, nívódíjakat gyűjtött be, aranyminősítést szerzett, hazai és nemzetközi fesztiválon vett részt szólistaként illetve különböző zenekarokkal.
2012-ben a „Fölszállott a páva…” népzene és néptánc tehetségkutató verseny döntőse volt, ahol szóló ének kategóriában holtversenyben első lett. Még ugyanezen évben megkapta a Népművészet Ifjú Mestere Állami Kitüntetést, 2013-ban pedig Junior Príma díjas lett.
A szakma értékelése szerint az új népdalénekes generáció egyik legtehetségesebb tagja. A sok szépreményű fiatal énekesnő közül főleg gyönyörű, érett hangja, magas szintű énektudása mellett sokoldalúsága emeli ki, mivel a rendkívül gazdag magyar népdalvilág minden területén otthon van. Repertoárja lefedi a Kárpát-medence minden magyarlakta vidékét.
Ezen az estén „Idegen földre ne siess” címmel gyimesi népdalokat és egy nyírségi népdalcsokrot adott elő.
Járvás Katalin színész, előadóművész, zongoraművész színészi, zongoraművészi diplomáit Londonban, a London Academy of Drama stúdiójában, ill. a szegedi Liszt Ferenc Zeneakadémián szerezte. Magyarországon is számos színészképző mesterkurzuson és tréningen vett részt, 2006 – ban vers és prózamondó előadóművész vizsgát tett. Azóta elsősorban önálló esteket készít, melyekkel többek között fellépett a Merlin Színházban, a Szkéné Színházban és a Spinóza Színházban. Jelenleg az Újhold Művészeti Társulat alapító tagjaként önálló esteket készít, zenés irodalmi estek állandó közreműködője, a Pesti Pódium színésze és egy budapesti gyermekszínház előadásaiban játszik. Ezúttal „Igaz lelkünk” című műsorát hallhattuk, amely, mint az előadó mondta műsora felkonferálásában a gyerek szemével – az anya szemével – az apa szemével – a szerető szemével…szólt a szeretetről. József Attila, Ady Endre, Radnóti Miklós, Szabó Lőrinc, Tóth Árpád, Juhász Ferenc versek hangzottak el visszafogott, nagyszerű előadásban, amelyeket Yann Tiersen gyönyörű filmzenéje – Járvás Katalin zongorajátékában – fűzött füzérre.
A megemlékezést Lőrinczi László Erdélyben és Kárpátalján készült fotóiból rendezett „Otthonról hazamegyünk”, Barangolás a Kárpát-medencében című kiállításának megnyitója zárta.
Lőrinczi László tősgyökeres miklósi; itt született, itt járt iskolába, itt dolgozott, itt alapított családot, s itt él jelenleg is. A természethez, a fotózáshoz gyerekkora óta vonzódott, de igazán aktívvá mindkét területen 1994-től vált, feleségével akkortól járják intenzíven a természetet. Kezdetben kis hazánk gyönyörű tájait keresték fel, nyugdíjba vonulása után pedig igyekeztek eljutni a történelmi Magyarország mesés helyeire. Erdélybe évente többször is elutaznak, s megfordultak Kárpátalján, a Vajdaságban, a Felvidéken is. A fényképezőgép mindig kéznél volt, s útjaik során Lőrinczi László mindig igyekezett a természet gyönyörű alkotásait, a történelmi emlékhelyeket megörökíteni.
Ebből a gyűjteményből kaphattak ízelítőt a megnyitón jelen lévők, s kaphatnak azok is, akik február 16-ig megtekintik a tárlatot.
Pásztor
Megosztás
Hirdetés
1 hozzászólás
Gratullálok, csodálatos élmény lehetett.