Hozta formáját a Csorba Kupa
Közzétéve ekkor: 2016 május 9. 10:03Taliándörögd, Vigántpetend, Öcs, Pula. Ismerősen csengenek ezek a nevek? És ha csatoljuk hozzájuk, hogy Kapolcs, Művészetek Völgye? Igen, az első kivételével (800), azon Veszprém megyei kis, 2-300 lakosú falvak, amelyek részesei a hatalmas, tíz napos kulturális programnak, s amelyekről egész évben semmit nem hallani, de erre a tíz napra bekerülnek az országos, sőt európai vérkeringésbe. Természetesen nem azonos kategória, sok az eltérés is, de egy dologban hasonlít a fentiekhez a Jász-Nagykun-Szolnok megyei, Törökszentmiklós, Kisújszállás Mezőtúr háromszögében megbúvó kis község Kuncsorba. Abban, hogy utóbbi is, ha nem is tíz, de egy napra a figyelem központjába kerül, egy napra messze kívül kerül saját határain.
34 év óta 34. alkalommal rendezik meg itt a Csorba Kupát, a ma már egész napos rendezvényt, általában április utolsó, vagy ha a ballagással ütközik, május első szombatján. Eredetileg sportnapnak indult a helyi termelőszövetkezet égisze alatt, aztán, amikor a tsz megszűnt, az önkormányzat átvette a stafétabotot. Rédai János, aki annak idején a szövetkezet dolgozójaként az első alkalomtól részt vett a szervezésben, ma pedig a település polgármestereként az ő kezében futnak össze a rendezvény szálai, ma is csak köszönetet tud mondani elődjeinek, hogy felvették a fonalat, s tovább vitték a hagyományt.
A Csorba Kupa elnevezés ma is a lényeget takarja, de az eredeti sportnap mostanra jócskán megváltozott. – Nem mondom, hogy évről évre, de folyamatosan bővül, színesedik a rendezvény – fejtegette Rédai János. – Egyrészt egész napra műsorokat biztosítunk, hogy az idősebbeknek, a nem sportolni vágyóknak is legyen miért eljönni, érezhessék ők is jól magukat, lehessenek részesei a falu közösségi életének. Másrészt változatos játéklehetőséget teremtettünk a gyerekeknek, hogy nekik és a szüleiknek is érdemes legyen itt lenniük.–
S a látottak az elmondottakat igazolták. A gyerekeknek volt célba dobás, célba gurítás, karóra karikadobás, pecázás, bekötött szemmel kolompverés, kézműves foglalkozások és egész napos – az önkormányzat jóvoltából előre megadott időszakban ingyenes – csúszdás, óriási ugrálóvár. A nagyobbacskáknál mindent űberelt a malacfogó verseny, amiben mintegy hatvanan vettek részt, s egyszere tízen ugrottak a megszeppent apró jószágra.
A műsorban fellépett az Annaházi Ifjúsági Néptánccsoport, az „Ezerjó” Szentmiklós Néptáncegyüttes, a Dalma Dance Club. Jó ebédhez szólt a nóta Berecz Bálint nóta-és dalénekes közreműködésében. A sztárvendég Oláh Gergő, a 2012-es X-faktor győztese volt. Fellépett az Ekliptika zenekar, volt autós szlalom verseny és motoros ügyességi bemutató, s váratlanul bejelentkezett bemutatóra az örményesi Táltos Lovas Baráti Kör is, amely plusz színt hozott a műsorba. A napot a régóta kihagyhatatlan, 21 órakor kezdődő tűzijáték, ill. a hajnalig tartó utcabál zárta, amelyhez a Dogs zenekar szolgáltatta a zenét.
Kíváncsi voltam, a piciny település miből tudja mindezt finanszírozni, hogyan tudja megszervezni, rendezni az egész napos eseménysort. Rá is kérdeztem polgármestertől.
– A község költségvetéséből természetesen nem futná egy ilyen mértékű rendezvény finanszírozása. Szerencsére sok vállalat, vállalkozó támogat bennünket, még egy nappal a rendezvény előtt is ajánlott fel egy szolnoki egyesület, aminek vezetője a Szolnok Tv-ből szerzett tudomást a Csorba Kupáról, vásárlási utalványt. Most éppen nem lehetett, de amikor lehetőség van rá, állami támogatásra pályázunk, s általában nyerni is szoktunk. Az összejött keret természetesen változó, ez határozza meg, sztárvendégként kit, kiket tudunk meghívni. A szervezésben, lebonyolításban minden képviselő teljes erőbedobással részt vesz, de bátran támaszkodhatunk a (Kun)Csorbarát Egyesületre s másokra is. Kb. 40-45 ember segíti önként a munkánkat –
Alaposan kivette a részét a munkából Gelléné Tokai Erzsébet alpolgármester is, aki tombolát árult, fogadta a sportnevezéseket, jegyezte az összecsapások eredményeit, stb. Tőle tudtam meg, hogy a Csorba Trapp futóversenyen – amit a kezdetektől megrendeznek, és verseny lévén vannak helyezések is, de minden induló kap oklevelet és apró ajándékot – közel 50-en indultak minden korosztályban. A kispályás futballbajnokságra a helyieké mellett tiszabői, fegyverneki, örményesi csapatok neveztek, sőt még Kecskemétről is érkezett egy gárda. A tornát egyébként a tiszabőiek nyerték. A rönkhajítással 19-en próbálkoztak, az ügyességi játékokban több mint 80-an vettel részt.
Nagyon sokan voltak a Csorba Kupán, hosszabb-rövidebb ideig felbukkantak a környező települések vezetői is, az ott levők láthatóan nagyszeren érezték magukat. Számokról, arányokról, a siker titkairól faggattam a polgármestert.
– Polgármester Úr! Mekkora a település lélekszáma, mennyien lehetnek most itt? A mai kiélezett politikai helyzetben mivel magyarázható, hogy pártállástól függetlenül szinte minden környező település vezetője itt volt?
– A község lélekszáma 670 körül van, ehhez képest most ezer körüli létszámban lehetnek itt. A nap folyamán – a közönség folyamatosan cserélődik – kb. 1500-an fordultak meg nálunk, „csak” ennyien, mert máshol is voltak rendezvények. Van, amikor ennél is többen vannak.
A Csorba Kupa vonzása a megyén, sőt országhatáron túlra terjed, erre az alkalomra a Csorbáról elszármazottak hazánk minden részéből, külföldről is jönnek szülőfalujukba. Van egy erdélyi testvértelepülésünk, ők is azok sorába tartoznak, akik mindig el szoktak jönni, de éppen ezen a napon saját rendezvényük van.
Igen, itt voltak a környező települések volt és jelenlegi polgármesterei is, akikkel jó kapcsolatot ápolok, sőt, sokszor én próbálom csitítani a köztük felmerülő viszályokat. Tréfásan békebírónak is neveznek. Azt vallom, ezen a szinten félre kell tenni a politikát, a települések, a lakosság érdekeit kell szem előtt tartani. Talán ezért is találom meg a közös hangot mindenkivel.
– Mi a siker titka?
– Talán az, hogy az itteniek szeretik, magukénak érzik a rendezvényt, szívesen vesznek részt rajta, jól érzik magukat Egyfajta atmoszférát teremtenek, ami aztán átterjed a nem csorbaiakra is. Fontos tényező az is, hogy kétszázötven embert tudunk leültetni a színpad elé, az étkezőasztalok mellé, ahol enni is lehet. Az önkormányzat főz a vendégeknek, 17 csapat nevezett a főzőversenyre, ők ellátják a z egész falut, a hazaruccanó rokonságot, a barátokat. Ezen felül a helyi vállalkozók működtetnek büféket is, lehet lángost, kürtőskalácsot, vattacukrot kapni, és mindent, ami szem-szájnak ingere. A Csorbarát Egyesület önköltséges áron este stílszerűen még csorbalevest is kínál az addig megéhezőknek.
– Na, azt már nem várom meg. Köszönöm a vendéglátást, a kellemes hangulatot és a beszélgetést.
Pásztor
Megosztás
Hirdetés