A fiatalok vevők az operára is
Közzétéve ekkor: 2015 február 11. 13:20Igen, azok, minden hitetlenkedés és előítélet ellenére is. Ezt mi sem bizonyította jobban, mint hogy február 9-én délután csak elvétve lehetett gazdátlan ülőhelyet találni az Ipolyi Kulturális Központ Színháztermében. Bizonyította a sok-sok rácsodálkozó tekintet, a zene elmélyült hallgatása, a színpadon történtek nem lankadó figyelemmel kísérése, a látottakkal, hallottakkal való együttélés. És nem mellékesen a fiatal korosztály számára talán kevésbé ismert és használt tetszésnyilvánítás, a bátortalanul kezdődő, aztán vastapssá formálódó taps.
Vevők, csak a mire és hogyan kérdésre kell a megfelelő választ megtalálni, azt, hogy mit és miként csomagoljunk a számukra. Ezt a nem könnyű feladatot oldották meg ragyogóan a Gulyás Nagy György vezényelte Szolnoki Szimfonikus Zenekar, a Szolnoki Szigligeti Színház és a Zeneakadémia énekesei, akik a Filharmónia Magyarország bérletsorozata részeként Mozart: Szöktetés a szerájból c. opera keresztmetszetét, rövidített változatát mutatták be egy órás műsorukban.
Az előadás végén elégedett volt Zöld Judit, a Filharmónia Magyarország szervezője is, akihez megyénk tartozik.
– A Filharmónia, miután fontosnak tartja az ifjúság zenei nevelését, az egész országban szervez számukra koncerteket. A programok megyénként zajlanak három előadásra szóló bérletsorozatban, ami természetesen nem zárja ki az egyszeri, alkalmi érdeklődők részvételét sem.
– Gondolom, nem egy stáb járja az egész országot, és az előadások sem egységes rendezésűek.
– Természetesen nem. A zenekarok megyénként változnak, az énekesek is darab, elfoglaltság függvényében cserélődnek. Ebben a megyében természetesen a Szolnoki Szimfonikus Zenekar játszik minden alkalommal, s az énekesek egy részét is a Szigligeti adja. A rendező személye, a rendezés is alkalmanként változik. A mostani, egy órába sűrített operai keresztmetszet rendezője Gulyás Nagy György karmester volt. Ő szabta részekre, majd szerkesztette követhető egységbe az operát, aminek megértését egy történetismertetés is segítette.
– Számomra egyértelműnek tűnt, hogy a rendező tudatosan a dallamos, könnyen emészthető részleteket kereste és válogatta.
Igen, maximálisan szem előtt tartotta a megcélzott korosztályt, a komolyzene iránti érdeklődés felkeltése volt az elsődleges szempont. Ha észrevette, a lehetőség határain belül törekedett arra is, hogy minél több, a fiatalok szókincsében szereplő szót, kifejezést iktasson be a prózai részekbe, ezzel is a megértést segítve.
– Sikeresnek tartja a mai előadást?
– Mindenképpen. Sokan voltak, érdeklődőek voltak, ráhangolódtak a zenére, az operára. Jó lenne ezeket a műsorokat minél több helyre elvinni, minél rendszeresebbé tenni, de ennek sajnos sok feltétele van. Anyagi a diákok és szülők részéről, az iskolák, tantestületek, tanárok hozzáállásától, és persze zenekart, énekeseket sem egyszerű egy adott időpontra szervezni. Én nagyon remélem, a jövőben egyre nagyobb szerepet kap ez a sorozat, s ahová az idén eljutunk, oda hívnak jövőre is.
Ha Törökszentmiklósra gondolok, bizakodhatok, hiszen ebben a városban évtizedek óta rendszeres ez a fajta rendezvény, az idén két sorozatot is indíthattunk közel 200-200 általános iskolás és középiskolás diáknak.
– Köszönöm a beszélgetést, minél hamarabb váljanak be a reményei.
Pásztor
Megosztás
Hirdetés